Itinerář

16-ti denní expedice umožní moto cestovateli se zdravotní zátěží zažít strasti a slasti expedičního života na motocyklu s podporou doprovodného vozidla. Cestování v měsíci březnu zajistí dostatek adrenalinu a vhodné počasí pro takovou expedici. Máme v plánu spát pod stany, takže to bude zajímavé dobrodružství...

Tato expedice je závěrečná z 5-ti letého cyklu expedic na všechny kontinenty - při předchozích expedicích museli vozíčkáři překonat takové výzvy jako je  Khardung La v Himalájích (Asie), Sahara poušť v Maroku (Afrika), Ukrajinské lesy (Evropa) nebo džungle na cestě k Machu Picchu ( Jižní Amerika). Trasa je zaměřena na 2 hlavní témata západní části USA - Národní parky a slavná Route 66.

Expedice by měla být 4500 km dlouhá.

 

 

Route 66 z Nového Mexika

 

NEW MEXICO


Route 66 má v Novém Mexiku dvě varianty. Ta starší (a zajímavější) je vedena ze Santa Rosy přes Santa Fe do Albuquerque. Santa Fe stojí za delší zastavení, indiánská architektura tohoto velkého města je ojedinělá. Albuquerque, kde je šestašedesátka opět jednotná, je proslulé velkými srazy milovníků horkovzdušných balónů. Tímto městem protéká Rio Grande.
Dál se cesta vine přes rozsáhlá území Navajů, jejichž přítomnost je znát všude kolem. Například Pueblo Laguna je jako vystřižené z filmů o indiánech. Nebo Acoma Pueblo, které leží pár mil od Route 66 vysoko na skále, to je pro návštěvníka zážitek opravdu nezapomenutelný.
Za městem Grants se nachází Continental Divide - česky bychom řekli "úmoří". Stojíte-li čelem k severu, všechny vody vlevo tečou Pacifiku, ty vpravo pak do Atlantiku.
V Gallupu stojí hotel El Rancho, místo dočasného pobytu slavných filmových hvězd minulosti. Odsud je možno vyrazit na výlet do Window Rock, města, považovaného za hlavní město Navajů.

 

ARIZONA

Arizonská sekce je, podle mého osobního názoru, asi nejnavštěvovanější částí Route 66. Možná tomu přispívá i relativní blízkost velkých tutistických taháků jako je Grand Canyon, Monument Valley nebo Las Vegas. I ti, pro které nebyla cesta po Route 66 hlavním cílem cesty do USA, na ni narazí právě zde.
Jen pár mil za novomexickou a arizonskou hranicí vstupuje Route 66 do národního parku Petrified Forest, který má dvě části - Painted Desert s úchvatnými pestrobarebnými skalními masivy a Petrified Forest, zkamenělý les.
Ve měste Holbrook můžete složit kufry ve Wigwam Motelu, který má pokoje ve tvaru betonových indiánkých stanů.
Flagstaff, město ve Skalistých horách, překvapí příjemnou horskou atmosférou. Odsud se podnikají výlety do Monument Valley. Z Williamsu je to zase nejblíž do Grand Canyonu. Ve městě sídlí redakce Route 66 Magazine.
Živou atmosféru Route 66 naleznete v Seligmanu. Místní holič Angel Delgadillo je jednou z nejvýznamnějších osobností celé šedesát šestky. Jeho holičství slouží jako muzeum, informační centrum a obchod ze suvenýry. Angelův bratr Juan se svými syny zase provozuje populární občerstvovací podnik Snow Cap.
Osmdesát mil dlouhý úsek mezi Seligmanem a Kingmanem je nejzachovalejší částí Route 66. Často se zde pořádají srazy historických automobilů se společnými přejezdy.
Za Kingmanem nás silnice vede přes průsmyk Sitgreaves Pass s velkým stoupáním a mnoha serpentinami. Na druhé straně leží Oatman, turistické městečko ve zlatokopeckém stylu.
O třicet mil dál - na mostě přes Colorado river - začíná Kalifornie.

 

CALIFORNIA

Kalifornie je posledním státem na pouti po Route 66. Sem směřovaly generace Američanů - za teplem, za prací, za lepší budoucností.
Ovšem než budeme v cíli, je třeba překonat vyprahlou poušť Mojave. Tato nehostinná oblast, která však má své nezaměnitelné kouzlo, začíná za městem Needles (odkud se mimochodem jezdí do Las Vegas) a po zhruba 140 mílích končí u Newberry Springs. 
Na Mojave je několik zajímavých míst: Goff's store, obchod a bar, nyní již zrušený, Roy's cafe - čerpací stanice, bar, restaurace, motel a dokonce  i nejmenší poštovní úřad v USA - to vše stojí uprostřed ničeho. Kousek za Amboy je odbočka k Joshua Tree National Parku.
Za klenot západní části Mojave můžeme považovat Bagdad Cafe, místo děje stejnojmenného kultovního německého filmu, v USA známého pod názvem Out of Rosenheim.
Za Barstowem už začíná pravá Kalifornie a vše nezadržitelně směřuje ke konci cesty. Ve Victorville ještě můžete navštívit jedno z muzeí Route 66, v San Bernardinu zase mají kopii Wigwam Motelu, jak ho známe z arizonského Holbrooku, a pak už je jen souvislá řada měst a předměstí, slitých do jednoho pojmu - L.A.
Přes čínskou a latinskou čtvrť projedete do Hollywoodu, Beverly Hills a najednou jste v Santa Monice, kde na molu u pobřeží Pacifiku Route 66 končí.

 

Národní parky:

 

I když samotná jízda po legendární Route 66 je dostatečně silným zážitkem, podél trasy se nabízí řada možností jednodenních "fakultativních" výletů k nejvyhlášenějším turistickým cílům Ameriky. A ty rozhodně nelze nechat bez povšimnutí.
Vzhledem k výhodné poloze šestašedesátky můžete velmi pohodlně navštívit například Grand Canyon, Monument Valley, Las Vegas, Joshua Tree National Park a další proslulá místa.

  

Sequioa National Park

Důvodem ochrany tohoto parku je les Giant Forest, kde roste největší strom světa – Generál Sherman a čtyři z dalších devíti největších stromů světa. Dále se zde nachází přes 240 jeskyní, nejvyšší vrchol kontinentálních Spojených států hora Mount Whitney a žulová kupole Moro Rock.[54]

 

Death Valley

Údolí smrti (Death Valley) je nejteplejší, nejníže položené a nejsušší místo ve Spojených státech. Součástí národního parku jsou kaňony, pestrobarevné badlands, písečné duny, hory a kromě toho žije v tomto příkopovém zlomu přes tisíc rostlinných a živočišných druhů. Dalšími geologicky zajímavými prvky jsou slatiny, vodní prameny a svědecké hory

 

LAS VEGAS

I když nejste právě gambleři a ruletu znáte jenom coby dětskou hru, Las Vegas byste rozhodně neměli na cestě po Route vynechat.
Z Kigmanu v Arizoně pojedete po silnici  číslo 93 pouhých 105 mil a z kalifornského Needles po pětadevadesátce mil 112. I když se návštěva Las Vegas dá zvládnout za jeden den, doporučuji vám tam zůstat přes noc.

 

Zion National Park

Národní park Zion National Park (a okolí), Utah, Spojené státy americké Tato geologicky jedinečná oblast zahrnuje různě zbarvené pískovcové kaňony, náhorní plošiny a skalní věže. Společně se skalními mosty a dalšími geomorfologickými tvary tvoří Coloradská plošina divočinu čtyř různých ekosystémů.

  • Mount Carmel – 12 km
  • Kanab Airport (KNB) – 36 km
  • Orderville – 13 km
  • Springdale – 18 km
  • Tanner Amphitheater – 19 km
  • Coral Sand Dunes Park (park) – 24 km

 

 

 

Bryce National

je obrovský přírodní amfiteátr podél plošiny Paunsaugunt. V této jedinečné oblasti se nachází stovky geomorfologických útvarů, známých jako komíny či jehly, vytvořených erozí. Zdejší region byl původně osídlen domorodými Američany a později mormonskými průkopníky

 

MONUMENT VALLEY

Návštěva Monument Valley představuje opravdu monumentání zážitek. Cesta k němu vede z arizonského Flagstaffu. 190 mil dlouhá jízda po kvalitních silnicích 89, 160 a 163 je poměrně rychlá, a tak vám zbude dostatek času na zevrubné prozkoumání a fotografování úžasných "marlboro" skal.

 

GRAND CANYON

Tady je každý komentář zbytečný. Grand Canyon je prostě třeba vidět! Ideální přístup k němu vede z arizonského Williamsu po silnici 64. Není to daleko, pouhých 60 mil.
V Grand Canyonu máte možnost si pronajmout vrtulník a prohlédnout si to hezky z výšky, nebo naopak sestoupit na jeho dno...JOSHUA TREE NATIONAL PARK

Jen padesát mil od Route 66 se nachází slavný Joshua Tree National Park. Národní park je známý pro svoji unikátní pouštní květenu. Park získal svůj název od tzv. stromů Jozue, tedy Joshua tree, které v období března a dubna nádherně kvetou. Národní park je též oblíben horolezci - na místních skalách je totiž lezení povoleno.


 
 
 

 

Itinerary

 

16 days expedition should give chance to handicapped traveller to experience the traveller life on motorcycle with the comfort of support vehicle. The term March should give opportunity to experience all kinds of weather on the road - night temperatures can go down to 0 degrees or plus 30 during the day near Death Valley. Given the fact that we plan to take tents with us it can be quite an adventure for handicapped traveller.

 

This is the last expedition from 5 year cycle - previously handicapped travellers had to face such conditions like Khardung la pass in Himalayas (Asia), Sahara desert in Morocco (Africa), Ukraine Wilderness (Europe) or jungle on the way to Machu Picchu (South America).

 

Itinerary is focused on 2 main themes of western part of USA - National Parks and famous Route 66. It should be 3000 miles long.

 

 

Harley Davidson Glendale - Oliver Shokouh  

(Start and end of expedition)

Oliver will kindly provide motorcycle for us free of charge ( thanks Oliver, you have a big heart!! )

 

 

Death Valley National Park

 

is a national park in the U.S. states of California and Nevada located east of the Sierra Nevada, occupying an interface zone between the arid Great Basin and Mojave deserts in the United States. The park protects the northwest corner of the Mojave Desert and contains a diverse desert environment of salt-flats, sand dunes, badlands, valleys, canyons, and mountains. It is the largest national park in the lower 48 states and has been declared an International Biosphere Reserve.

 

 

Zion National Park

 

is located in the Southwestern United States, near Springdale, Utah. A prominent feature of the 229-square-mile (590 km2) park is Zion Canyon, which is 15 miles (24 km) long and up to half a mile (800 m) deep, cut through the reddish and tan-colored Navajo Sandstone by the North Fork of the Virgin River. The lowest elevation is 3,666 ft (1,117 m) at Coalpits Wash and the highest elevation is 8,726 ft (2,660 m) at Horse Ranch Mountain. Located at the junction of the Colorado Plateau, Great Basin, and Mojave Desert regions, the park's unique geography and variety of life zones allow for unusual plant and animal diversity. Numerous plant species as well as 289 species of birds, 75 mammals (including 19 species of bat), and 32 reptiles inhabit the park's four life zones: desert, riparian, woodland, and coniferous forest. Zion National Park includes mountains, canyons, buttes, mesas, monoliths, rivers, slot canyons, and natural arches.

 

 

The Grand Canyon

 

is a steep-sided canyon carved by the Colorado River in the United States in the state of Arizona. It is contained within and managed by Grand Canyon National Park, the Hualapai Tribal Nation, and the Havasupai Tribe. President Theodore Roosevelt was a major proponent of preservation of the Grand Canyon area, and visited it on numerous occasions to hunt and enjoy the scenery. It is considered one of the Seven Natural Wonders of the World.[1]

 

 

Route 66